Tuesday, 25 September 2012

Chocolate Mufffins:Home-made versus shop-bought

One of the treats that we like to pick up when we do our weekly shop is Double Chocolate Chip Cookies or muffins.  Even with special offers they set us back at least £1 for 4, (although if you buy them singly at Tescos they are 80p each!).  Normally though I pay on average £1.50 for 4 big sized muffins (38p each) for the kids lunchboxes once (or maybe twice!) a week.

After a quick search I found this recipe which should make 20 muffins (albeit smaller than the ones I usually buy) and they should freeze so they don't get snaffled by a the family gannets!

The recipe uses the following ingredients:

  • 140g plain chocolate
  • 375g self-raising flour
  • 1 tablespoon baking powder
  • 55g unsweetened cocoa powder
  • 85g caster sugar
  • 2 eggs
  • 2 teaspoons vanilla extract
  • 6 tablespoons sunflower oil
  • 375ml milk
  • 140g white chocolate chips

Although I followed the recipe I substituted a the same weight of basic chocolate bars chopped up for the white chocolate chips- naturally the plain chocolate was basic too so about 30p a bar
Here's the costings courtesy of the Tescos website for convenience.

2 x 100 g basics dark chocolate bars (half of one of these to make chocolate chips) @30p each= 60p
1 x 100 g basic white chocolate bar (chopped to make chips)= 30p
basics self raising flour @52p for 1.5 kg = 13p
own brand baking powder @99p for 170 g (1 tbsp is about 15g) = 9p
basics cocoa powder @£1.29 for 250g = 29p
sliver spoon caster sugar @ £1.08 for 1 kg = 10p
everyday value eggs @ £1.50 for 10 = 20p
vanilla extract @ £1.04 for 38ml (1 tsp is about 5ml) = 28p
sunflower oil @£1.39 for a litre (tablespoon is about 15ml) = 13p
milk @£1.18 for 2.2 litres = 21p
cake cases @55p for100 = 11p

total for 20 muffins - £2.44 or 13p per muffin (before fuel costs...)

So assuming that I use the oven when something else is in there so that the fuel cost can be disregarded that would save me 38-13=25p per muffin.  If my 3 children have chocolate muffins twice a week (regardless of school weeks or home weeks for once) that could save me 25p *3*52 = £39 across the year.  
Of course the one item that really sticks out as making the whole thing very expensive is the vanilla essence - I for one would not have thought that vanilla essence would add 28p to a recipe; in fact if pushed I would have guessed at about 5p.  Maybe future experiments can see if this can be halved or even omitted without spoiling the recipe.  If I can get away with no vanilla then the cost would be £2.16 or 11p per muffin saving another £3 across the year. Maybe worth thinking about.....

More updates :
Music Magpie - £24.46
Saved from housekeeping budget over last month - £317.15

total savings - £859.90+24.26+317.15= 1201.31

1.7% of total.

Sunday, 2 September 2012

Car boot sale

Another £85 for the pot from the things we don't want via a car boot sale as manned by OH.
Savings to date :£774.70 + £85 = £859.70
1.2% of total. from March 2012 to my sons 18th birthday is 113 months (just under the 10 year target I set myself in March) 6 months have already gone - 5.3% of the time ; not looking good is it? Must do better as school reports are prone to say :) never mind onwards and upwards and onto the next challenge.